Srdečně všechny vítám na blogu
těch nejšikovnějších dětí z Krnova - ŠIKULEK.
Pokud máš zájem a chceš
se mrknout i na osobní stránky
vedoucí kroužku, které jsou plné
kreativních výrobků, pak klikni zde.

Únor 2010

Vítejte...

7. února 2010 v 21:42 Na začátku...
Vítejte všichni na stránkách jednoho ze zájmových útvarů Střediska volného času Méďa v Krnově - Šikulové. Kroužek probíhá každý čtvrtek od 15.00 do 18.00 hodin v ateliéru na Žižkově ulici v Krnově.


Jmenuji se Blanka Korabečná a je mi velikým potěšením, že mohu být již třetím rokem vedoucím tohoto kroužku.

A protože jsou děti velice kreativní, aktivní a hlavně šikovné, začali jsme si říkat Šikulové...
Nedá mi to, abychom se nepochlubili svými skvělými výrobky, které jsou opravdu úžasné. Z každého dílka čiší ten zápal autora něco dokázat a zároveň je úchvatná ta jedinečnost ztvárnění, byť v konečném výsledku není vždy podle představ.....o to je ta naše práce zajímavější a tak trochu obestřena tajemstvím....
Z větší části se v kroužku věnujeme keramické činnosti, která má nekonečné množství různých technik. Kromě keramičení zkoušíme i jiné výtvarné techniky, jako je např. batikování, decoupage, malování, papírové pletení,....

Na tyto stránky, založené v únoru 2010, jsem umístila dosud zdokumentovanou činnost Šikulů za školní rok 2008-2009 a část roku 2009-2010. Přestože se všemožně snažím o co nejvěrnější dokumentaci, časově a fyzicky to ne vždy lze zvládnout. Proto se všem omlouvám, jestliže mi některý výtvor "utekl" domů dříve, než se stačil vyfotit.

Průběžně zde budu přidávat nové úspěchy a výrobky malých i velkých Šikulek...

Na obrázky zmiňovaných výrobků v článku se můžete kouknout v galerii nebo se na ně lze dostat pouhým kliknutím na odkaz rovnou v článku...

V loňském školním roce jsme začali hned ne zrovna nejlehčím výrobkem a to výrobou hlavy = bysty. Povedly se senzačně a vzhledem k tomu, že některé dělaly děti, které držely hlínu prvně v ruce, dokonce velkolepě. Vždy od září do vánoc je pramálo času, aby se stihly veškeré dárky, jelikož keramika vyžaduje svůj čas, jak při tvorbě samotné, tak při postupném sušení výrobku, poté následuje první výpal, glazování a druhý, tzv.ostrý výpal...To vše nějakou dobu trvá. Přesto se nám podařilo zhotovit perfektní figurky andílků, čertů, Mikulášů, víl,.... přičemž si děti zkusily práci pomocí sádrové formy - hlavičky od panenky. Jak se výše zmiňované bysty a vánoční figurky povedly, můžete posoudit sami v galerii výrobků.


V těsném čase předvánočním, kdy už se nestíhají dělat keramické výtvory, jsme se pustili do barvení triček klasickou batikou. Šikulky si pomocí provázků navázaly porůznu trička, které jsme poté barvily v klasických barvách na textil DUHA. Výsledky je možno vidět zde . Pro velký úspěch se barvení triček poté ještě jednou opakovalo.

Začátkem roku 2009 jsme se s chutí pustili do další techniky keramické činnosti a to: výroba misek a táců pomocí zdobených vyválených plátů hlíny starými malířskými válečkami. Až na to válení (hlína je mnohem tužší než těsto a válení hlíny má svá daná pravidla) je to práce snadná a výsledek je úžasný. Výrobky se po prvním výpalu obarví oxidy, kdy se oxidem natře celý výrobek a hned se mokrou houbičkou oxid zase smaže - ale jen z povrchu a uvnitř reliéfu zůstane. Poté se výrobek buď naglazuje průhlednou glazurou, případně se určité elementy přibarví barevnou glazurou.

Jako další výrobky jsme zhotovili, námi již známou metodou práce se sádrovými formami, ozdobné kachle a kachlíky. Ty se taktéž barvily jak oxidy, tak glazurami, každý dle svého vkusu .

Některé Šikulky si stihly vyrobit také aromalampy na voňavý olejíček a už jsme se přiblížili k velikonocům. Tentokrát jsme opustili keramickou tvorbu a zkusili jsme něco nového. Polystyrenové výlisky vajec jsme ozdobili ubrouskovou technikou a "krajkovou" technikou, kdy se vejce oblepují různými zbytky krajek a prýmků. Vajíčka vypadala super a při nesení domů, kdy je děti navázaly stuhami na větvičky vrby, se za námi každý otáčel, cože to pěkného máme...


Během druhé poloviny roku 2009, měly Šikulky své výtvory na výstavě v ČSOB Krnov.

Jednu "keramickou hodinu" jsme se vypravili na výstavu podívat. Během cesty jsme se zastavili u několika krnovských soch, také jsem se koukli na výrobky postižených spoluobčanů v krnovském zámečku, což pro nás bylo velkou inspirací... Výpravu za "poznáním" jsme ukončili zábavou na kolotočích, který zrovinka hostoval v Krnově.

Během měsíců květen a červen se velice dobře uplatní při práci s keramickou hlínou čerstvé jarní listy a traviny. Jsou vláčné a mají výrazné žilkování, což se velice snadno otiskne a efekt je dokonalý. My jsme zhotovili různé nástěnné dekorace, které měly u maminek veliký úspěch.

Vyzkoušeli jsme také další možnost práce s hlínou. Vyrobili jsme ozdobné, efektní rámečky na zeď, které se ovšem ani neoxidovaly ani neglazovaly. Rámečky jsem pouze po jednom ostrém výpalu natřeli "zlacenkou" a poklad byla na světě...

Také jsme si v loňském roce vyrobili svého maskota. Protože máme ve znaku elegantní a majestátně plující závojnatku, vyrobily děti jeden společný velký výrobek: rybu. Zprvu jsem se obávala (při zadání společného úkolu), že se nebude dětem líbit pracovat dohromady na věci, kterou si nebude moct nikdo z nich vzít domů, ale překvapily mě. Holky se do práce pustily s velikým elánem, nadšením a svorně si navzájem pomáhaly. O glazování se nakonec postaraly tři nejmladší a takhle skvěle se náš maskot podařil :


Ke konci školního roku jsem holkám pořídila pracovní zástěrky a ty si je s velikou chutí ozdobily naším znakem. No řekněte sami, že jim to v těch zástěrkách ale sluší.....Nebyly bychom to Šikulky, kdybychom si šikovně neužily i závěr školního roku 2008-2009 a to mejdanem na zahrádce.

Za zvládnutí všech činností v kroužku na 1* obdržela každá Šikulka certifikát, na které se můžete kouknout tady.

To byla v krátkosti shrnutá činnost Šikulek ve školním roce 2008-2009. Nový školní rok zahájily Šikulky opět mejdanem, tentokrát ovšem v obýváku. Zahajovací mejdan se stal tak trochu i pracovním, protože nás čekal veliký bojový úkol. O prázdninách jsem nakoupila v místním podniku Pega spousty zbytkových provázků, šňůrek, prýmek a mašliček, které byly ovšem totálně zacupované v sobě a bylo třeba je rozplantat a namotat do klubíček, ať jej můžeme použít pro naší kreativní činnost.
Každá Šikulka přinesla s sebou na mejdan nějakou tu mlsku a společně ještě upekly pizzu, což je velice "chytlo" a s vervou se pustily jak do příprav, tak následně do její konzumace - můžete sami posoudit :


Čas od prázdnin do vánoc se nesl v duchu tvorby dárků. Vzhledem k tomu, že některé Šikulky se keramikou zabývají již několikátý rok, zvládnou určité výrobky již úplně samostatně. Podle množství plánovaných výrobků nejen pro maminky, tatínky, babičky a dědečky, ale už i pro spoustu tetiček a strýčků, usuzuji, že mají výrobky dětí v rodinách úspěch, což je velmi potěšující. Taktéž skutečnost, že si holky samy uvědomují tu sílu emoce z vlastnoručně vyrobeného dárečku, mě nabíjí energií do další činnosti kroužku. Zcela určitě nemám nafoceny všechny výrobky, protože jich byla opravdu spousta, a protože každá dělala něco jiného, bylo to pro mě fyzicky náročnější a nestihala jsem kolikrát foťák ani vytáhnout z tašky... Přesto jich do galerie dám dost na posouzení zručnosti Šikulek. Letos se nám podařilo dárečky taky ozdobně zabalit, byť to nebylo úplně podle mých představ, ale všechno musí být jednou poprvé a příští rok to bude zase lepší....

Podařilo se mi koupit sádrovou formu na hrneček bucláček ( a speciální hlínu) a tak si holky během podzimu mohly vyzkoušet barvení hotových keramických odlitků hrníčků.....a myslím, že se jim povedly. Mohly na nich experimentovat s glazurami, čehož náležitě využily, nemyslíte?? :


Do budoucna, hned jak se koupí tzv.licí břečka, si každá Šikulka vlastnoručně vyzkouší tvorbu takového hrníčku pomocí sádrové formy.
Kromě formy na hrnek jsem nakoupila i formy na odlévání sádrových odlitků se sádrou a holkám jsem vyrobila moře odlitků, které si samy namalovaly temperkama, poté se odlitky nastříkaly bezbarvým lakem a další dílko bylo hotovo. Bohužel se v tom předvánočním shonu, kdy se odlitky dávaly jako přízdoba na dárky, nedařilo moc stíhat fotit.

Dalším pěkným výrobkem Šikulek se stalo množství různých mističek, misek a podložek pod svíčky. Mističky se vyráběly pomocí staré čtveraté dětské stavebnice a hlína se zdobila prýmkami, krajkami,....

Po výpalu se některé mističky při glazování přizdobily skleněnými střepy, které se v peci roztaví a vzniknou tak zajímavé efekty.


Velkým vánočním hitem se pro Šikulky staly oblíbené dekorace z listů.Fotky bohužel nemám.

A troška vánoční atmosféry.... Holky vyrobily nádherné adventní vazby na vánoční stůl z různých větviček, sušin (kaštany, ořechy,...) a mašliček. Jako přízdobu jsme použili perníky, které jsem holkám z časových důvodů předem upekla a jen si je s donesenou polevou pomalovaly. Ne všechny ovšem donesly perníčky domů..............spousta se jich cestou snědla.
Děkuji tímto mamince malé Lucky za sušené pomeranče, které naším adventním aranžmá dodaly šmrnc...
Poděkování patří také mamince Domči za kartony(které v budoucnu určitě využijeme) a za "výstelky" keramických výrobků využitých při balení dárečků...


To je zatím z činnosti kroužku Šikulové všechno a od nynějška zde budu přidávat další fotečky výrobků již postupně....Máte se na co těšit !!!

Všechny Vás zdraví
teta Blanka